„Poprawa wykorzystania potencjału produkcyjnego pastwisk dla bydła mlecznego i mięsnego przez zastosowanie systemu wspomagania decyzji i zarządzania”
Zainteresowanie produkcją mleka i wołowiny oraz zmiany środowiskowe i strukturalne zachodzące w rolnictwie, a także w preferencjach konsumentów wskazują na rosnące znaczenie chowu bydła w oparciu o tanie i zdrowe pasze o wysokiej wartości biologicznej. Do takich należy zielonka pastwiskowa. Niestety w Polsce zaniedbania w użytkowaniu objawiające się degradacją zbiorowisk łąkowych przyczyniły się do spadku plonowania i jakości pastwisk. W efekcie mamy do czynienia z niedostatecznym wykorzystaniem ich potencjału. Na rzecz pastwiskowania bydła przemawiają kwestie zdrowotne, dobrostanu zwierząt, aspekty ekonomiczne (zielonka to najtańsza pasza objętościowa dla bydła) i rosnące zainteresowanie konsumentów żywnością produkowaną metodami bardziej naturalnymi (w tym ekologicznymi). Ponadto występowanie na terenie Lubelszczyzny i Polski ASF stwarza konieczność poszukiwania alternatywy dla gospodarstw, którą może być produkcja mleka i wołowiny. Efekt końcowy projektu w postaci zastosowania innowacyjnych metod monitoringu i aplikacji komputerowej będzie ułatwiać zarządzanie pastwiskiem i stadem, będzie narzędziem pomocnym przy szacowaniu strat w uprawach i pozwalającym planować produkcję w oparciu o zasoby gospodarstwa. Obecnie brak jest tego typu rozwiązań stworzonych dla warunków glebowo-klimatycznych Polski. Proponowane w projekcie rozwiązania mogą być stosowane niezależnie od intensywności użytkowania – zarówno w konwencjonalnym jak i w ekologicznym chowie bydła.
Cel projektu
Głównym celem realizacji operacji jest poprawa wykorzystania potencjału produkcyjnego pastwisk przez usprawnienie procesów decyzyjnych w chowie bydła. Efektem prowadzenia monitoringu będzie prognozowanie ilości dostępnej paszy i szacowanie dynamiki przyrostu masy roślinnej w celu precyzyjnego zarządzania stadem, ułatwienie planowania produkcji i uzyskanie dobrej jakości paszy. Celem szczegółowym operacji jest zastosowanie innowacyjnych technologii szacowania i monitoringu plonu z wykorzystaniem dronów oraz przygotowanie aplikacji komputerowej.
Opis działań w ramach projektu
W ramach prowadzonych prac badawczych przewiduje się wykorzystanie teledetekcyjnych metod pomiaru plonu runi za pomocą kamery multispektralnej (NDVI) oraz skanowanie laserowe - LIDAR System. Zakres prowadzonych badań oprócz obserwacji i pomiarów z wykorzystaniem urządzeń teledetekcyjnych obejmuje również badania tradycyjne z wykorzystaniem herbometru i ramki. Wyniki porównawcze badań posłużą do wyliczenie matematycznej zależności miedzy plonem rzeczywistym a wynikami pomiarów z użyciem urządzeń teledetekcyjnych i będą gromadzone na serwerze. Rezultatem realizacji operacji będzie precyzyjna organizacja wypasów.
Efektem realizacji zaplanowanych badań jest stworzenie narzędzi ułatwiających monitorowanie plonu oraz aplikacji pozwalającej na optymalne wykorzystanie przez bydło mleczne i mięsne dostępnej paszy wyprodukowanej na pastwisku. W wyniku prowadzonych badań powstanie prototyp drona wyposażony w urządzenia telemetryczne oraz mobilna aplikacja komputerowa, która ułatwi zarządzanie pastwiskiem. Opracowane rozwiązania techniczne i konstrukcyjne oraz narzędzia monitorowania mogą być w przyszłości wykorzystane w innych dziedzinach produkcji zwierzęcej i roślinnej.